Uzyskanie odszkodowania nie zawsze oznacza sukces – często przyznane świadczenie okazuje się o wiele niższe niż początkowo zakładane. Rekompensata poniesionych strat jest wówczas niewystarczająca. Co w takim razie powinny zrobić osoby, które na skutek wypadku pozostają niezdolne do pracy? Jak zadbać o własne interesy? Doświadczony pełnomocnik pomoże zarówno złożyć odwołanie, jak i uzyskać zadowalające odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Przekonaj się, czy warto poszukać profesjonalnego prawnika z Wrocławia!
Sprawa w sądzie o odszkodowanie – na czym polega?
O odszkodowanie, czyli rekompensatę, można starać się poprzez zgłoszenie szkody. Jak to zrobić? Na początku trzeba sformułować swoje oczekiwania, wskazać poniesione straty oraz zaargumentować zasadność roszczeń. W zależności od danego przypadku cały przebieg procesu przybiera inny kształt.
Rozróżnia się sprawy dotyczące szkód na osobie oraz na mieniu. Na czym polega różnica? Pierwsze obejmuje wszelkie formy pogorszenia stanu zdrowia, drugie – poniesionych strat materialnych. Dodatkowo odrębną kategorię stanowią ubezpieczenia, w tym m.in. OC nieruchomości i ruchomości czy autocasco.
Sprawy o odszkodowania to nie tylko postępowania cywilne, ale i karne, zwłaszcza jeśli doszło do popełnienia czynu zabronionego. Dla przykładu – osoba pokrzywdzona, która została napadnięta i dotkliwie pobita, może wówczas wystąpić w sądzie w roli oskarżyciela posiłkowego.
Zadośćuczynienie – co to?
Wbrew pozorom zadośćuczynienie nie jest synonimem odszkodowania. Oba przypadki zakładają wypłatę rekompensaty finansowej, ale z innych powodów. Istotny staje się przede wszystkim charakter poniesionej straty. Zadośćuczynienie obejmuje szkody psychiczne i fizyczne, a odszkodowanie – tylko materialne.
W jakich przypadkach można dochodzić odszkodowania?
Każdego dnia człowiek może ponieść straty – na drodze, w pracy, a nawet… w szpitalu. Przykładowe powody dochodzenia odszkodowania to:
- wypadek w miejscu pracy;
- błędy medyczne (np. śmierć bliskiej osoby);
- wypadki komunikacyjne;
- zniszczenie nieruchomości (w wyniku m.in. pożaru);
- opóźnione lub odwołane loty/pociągi;
- niesłuszne zwolnienie z pracy.
Niektóre kancelarie adwokackie – choć jest ich naprawdę niewiele na terenie Polski – oferują również pomoc specjalistów do spraw o odszkodowania dla osób represjonowanych w okresie PRL-u. W przypadku niestandardowych i rzadko spotykanych spraw warto wybrać doświadczonego prawnika, który niejednokrotnie miał okazję pracować przy podobnych zagadnieniach.
Roszczenia odszkodowawcze – przykłady
Czy warto ubiegać się o rekompensatę? Jeśli zdecydujesz się na dochodzenie swoich praw, możesz otrzymać odszkodowanie w postaci:
- zwrotu kosztów leczenia (w tym również transportu na wizyty kontrolne czy dodatkowo płatnej rehabilitacji);
- renty (przybiera różną postać w zależności od rodzaju i rozległości poniesionych strat);
- pokrycia kosztów wynikających z naprawy zniszczonego mienia.
Wysokość i rodzaj odszkodowania czy roszczeń to zawsze kwestia indywidualna, co najlepiej widać choćby na przykładzie rent. Forma świadczenia zależy od stanu osoby poszkodowanej, czyli np. tego, czy jest zdolna do pracy. Istotny jest wówczas zakres i forma potrzeb wynikających z poniesionego uszczerbku na zdrowiu.
Dlaczego warto poszukać profesjonalnego prawnika z Wrocławia?
Wiele wypłacanych odszkodowań jest zaniżonych, dlatego warto poszukać profesjonalnego prawnika z Wrocławia, który pomoże Ci uzyskać satysfakcjonującą wysokość świadczenia. Doradztwo kancelarii adwokackiej obejmuje także wstępną weryfikację, czyli ustalenie, czy istnieje podstawa prawna dla zgłaszanych roszczeń.
Do zadań prawnika w zakresie dochodzenia odszkodowań należy:
- analiza sprawy,
- sprawne przygotowanie niezbędnej dokumentacji i zgłoszenia szkody,
- wsparcie merytoryczne w sporze z ubezpieczycielem.
Jeśli wynik postępowania likwidacyjnego nie będzie Cię satysfakcjonował, prawnik w Twoim imieniu może wystąpić na drogę sądową z pozwem i być pełnomocnikiem w sprawie cywilnej.