Rozwód to sprawa, która wiąże się z dużym ciężarem emocjonalnym zarówno dla małżonków, jak i ich rodzin. Jednocześnie rozwiązanie małżeństwa jest w Polsce możliwe wyłącznie na podstawie prawomocnego wyroku sądowego. Z tego powodu wiele osób decyduje się na profesjonalne wsparcie ze strony doświadczonego adwokata specjalizującego się w sprawach takich jak rozwód. Kluczbork, Wrocław, Warszawa czy inne duże miasto – wszędzie tam bez trudu znaleźć można sprawdzoną kancelarię adwokacką świadczącą pomoc prawną z zakresu rozległego prawa rodzinnego. Przebieg sprawy rozwodowej jest ściśle uzależniony od okoliczności, a w jej trakcie może dojść do wielu nieprzewidywalnych sytuacji. Jedną z nich może być zmiana stanowiska jednej ze stron. Sprawdź, co można zrobić w takim przypadku.
Rozwód (Kluczbork) – zmiana stanowiska w sprawie
Rozwód to bez wątpienia przykre i stresujące wydarzenie, które w sposób uzasadniony może wiązać się z wieloma obawami i lękami. Rzeczony stres okazuje się jeszcze silniejszy, jeśli małżonkowie nie dysponują wystarczającą wiedzą z zakresu prawa rodzinnego, a sama konieczność stawienia się w sądzie stanowi dla nich zupełnie nową i budzącą niepokój sytuację. Właśnie dlatego bardzo opłacalnym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z profesjonalnej pomocy wyspecjalizowanego adwokata, którego wiedza i doświadczenie nie tylko zapewni stronom sprawy większy komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa, ale nierzadko wskaże im dodatkowe możliwości mogące korzystnie wpłynąć na przebieg sprawy.
Jedną z takich możliwości, o której bardzo często strony postępowania o rozwód nie mają pojęcia, jest zmiana stanowiska w sprawie. W wielu przypadkach zdarza się bowiem, że małżonkowie są przekonani, że ich stanowiska złożone w pierwszych pismach procesowych mają charakter ostateczny i nie podlegają żadnym modyfikacjom. Tymczasem okazuje się, że zmiana stanowiska przy rozwodzie jest możliwa na każdym etapie postępowania (nawet na etapie II instancji), aż do momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Jednak to, czy taka zmiana będzie korzystna, częstokroć uzależnione jest od specyfiki danej sprawy i towarzyszących jej okoliczności.
Zmiana pozwu o rozwód – możliwe sytuacje
W sprawach rozwodowych strony postępowania mogą w każdej chwili zmienić swoje stanowisko. Jeśli zatem np. powód rozpoczął proces dość stanowczo, wnosząc o rozwód wyłącznie z winy pozwanej, nie oznacza to jednocześnie, że jego stanowisko będzie wyglądać w ten sposób aż do samego końca. Nierzadko zdarza się bowiem, że strony w trakcie postępowania sądowego nieoczekiwanie łagodzą swoje początkowe żądania i mogą zdecydować się nawet na rozwód bez orzekania o winie.
Z drugiej strony możliwa jest również odwrotna sytuacja, gdy w trakcie postępowania rozwodowego nagle dochodzi do znacznego zaostrzenia stanowisk. Początkowe ustalenia o rozwodzie bez orzekania o winie mogą ulec zmianie, jeśli np. w trakcie rozprawy strony poróżniły się w sposób znaczący w jakiejś istotnej sprawie dotyczącej mieszkania, władzy rodzicielskiej czy kontaktów z dzieckiem. Są to jedne z kluczowych elementów, które nierzadko potrafią doprowadzić jedną ze stron do chęci wykazania, że winę za rozkład pożycia ponosi wyłącznie jeden z małżonków.
Mimo że możliwość zmiany pozwu o rozwód (Kluczbork) przysługuje obu małżonkom na każdym etapie postępowania, to jednak warto uprzednio skrupulatnie przemyśleć taką decyzję. Wniesienie nagłych zmian powodowanych określonymi okolicznościami może wiązać się bowiem ze znacznym przedłużeniem całego procesu. Druga strona może np. znaleźć wiarygodne argumenty obciążające, które podważą zasadność wprowadzania zmian w pozwie. To kolejny powód, dla którego warto zainwestować w profesjonalną pomoc doświadczonej kancelarii adwokackiej.