Polski system prawny, podobnie jak w każdym innym kraju, wymaga orientowania się w historii prawa oraz posługiwania się specyficznym językiem. Z tego powodu zazwyczaj, kiedy zachodzi taka konieczność, osoby bez odpowiedniej wiedzy czy doświadczenia zwracają się o wsparcie do profesjonalisty. Dzięki temu zwiększa się szansa na uzyskanie korzystnych dla siebie decyzji sądu bądź innych organów prawa. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po pomoc adwokata? Jak wybrać najlepszą dla siebie opcję? W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące specjalistycznej obsługi prawnej.
Na czym polega praca adwokata?
Adwokatura jest jedną ze specjalizacji prawniczych, które wybierają absolwenci wydziałów prawa na uniwersytetach. Po ukończeniu studiów magisterskich wybiera się jedną z aplikacji dostępnych w Polsce: adwokacką, radcowską, sędziowską, prokuratorską, komorniczą, notarialną, legislacyjną, rzecznikowską lub kuratorską. Czas robienia aplikacji może wynosić od roku do trzech i pół, a w tym czasie magister prawa zdobywa doświadczenie i pogłębia wiedzę w wybranej dziedzinie. Aplikacja adwokacka trwa trzy lata i kończy się egzaminem zawodowym. Po uzyskaniu pozytywnego zawodu i wpisaniu na listę adwokatów można podjąć pracę w zawodzie.
Samo określenie „adwokat” pochodzi od łacińskiego słowa advocatare. Oznacza ono „wzywać na pomoc”. Praca, jaką zajmuje się adwokat (Opole) to przede wszystkim reprezentowanie swojego mocodawcy w kontakcie z organami państwowymi i administracyjnymi. Adwokat może pracować na własny rachunek w swojej kancelarii.
Kiedy może się przydać wsparcie adwokata?
Wydawałoby się, że w codziennym życiu rzadko ma się do czynienia z wymiarem sprawiedliwości, a praca adwokata zdecydowanie bardziej interesuje firmy. Nic bardziej mylnego! Adwokat (Opole) może okazać się potrzebnym wsparciem podczas sprawy rozwodowej, przepisywania i dziedziczenia majątku, przy zakupie mieszkania czy w dochodzeniu odszkodowań. Jakie sprawy mogą wymagać współpracy z adwokatem?
- Prawo cywilne – w tym zakresie mieszczą się sprawy związane z prawem własności, spadkowym czy prawem pracy i ubezpieczeń społecznych. Praca adwokata w tej materii może dotyczyć sporządzania pism procesowych, wniosków, zażaleń i apelacji, reprezentacji przed sądem i urzędem;
- Prawo rodzinne – należą do niego sprawy rozwodowe, alimentacyjne, ustalenie władzy rodzicielskiej i zakres kontaktów z dzieckiem oraz podział majątki. Zakres działań adwokata jest taki sam, jak w przypadku spraw cywilnych;
- Prawo karne, karno-skarbowe i wykroczeń – reprezentacja mocodawcy na każdym etapie postępowania, zarówno w charakterze obrońcy osoby oskarżonej, jak i pełnomocnik oskarżyciela;
- Prawo administracyjne – w postępowaniach adwokat może udzielać rad, wydawać opinie, przygotować pisma i wnioski oraz reprezentować klientów przed sądem administracyjnym.
Kiedy staje się za późno na pomoc adwokata? Co do zasady, im szybciej się z nim skontaktujemy, tym większa szansa na pozytywny wynik postępowania lub przynajmniej skrócenie całej procedury. O pomoc można się jednak zwrócić na każdym etapie postępowania.
Jak wybrać dobrego adwokata w Opolu?
Kluczowym kryterium podczas wyboru osoby świadczącej usługi prawne powinna być specjalizacja. Adwokat (Opole) zajmujący się na co dzień prawem rodzinnym, nie zawsze będzie w stanie równie sprawnie poruszać się w obszarze prawa administracyjnego. Warto także wziąć pod uwagę lokalizację – w dużej większości przypadków postępowanie będzie odbywać się sprawniej, jeśli adwokat będzie miał doświadczenie w kontakcie z lokalnymi przedstawicielami władzy sądowniczej.